Rolls-Royce i Safran uroczyście otwierają nowy zakład lotniczy w Polsce

Ropczyce, 12 kwietnia 2017

Aero Gearbox International (AGI), spółka powołana przez firmy Rolls-Royce i Safran Transmission Systems (Safran), uroczyście otwiera dziś nowy zakład produkcyjny na Podkarpaciu w południowo-wschodniej Polsce. W obiekcie o powierzchni 13 500 m2 będą produkowane układy przeniesienia napędu (ADT – Accessory Drive Trains) do wszystkich cywilnych silników lotniczych Rolls-Royce'a nowej generacji. W nowym zakładzie już pracuje ponad 50 osób, przy założeniach, że liczba bezpośrednich miejsc pracy docelowo wzrośnie do 200. Rozwój niezbędnej infrastruktury i partnerstw w południowo-wschodniej części Polski będzie stymulatorem dalszego wzrostu zatrudnienia pośredniego.

Układy przeniesienia napędu, czasami określane jako przekładnie, są kluczowym elementem silników z napędem turbinowym, umożliwiającym wykorzystanie mocy silnika do napędzania takich systemów jak: pompy paliwowe, pompy hydrauliczne i generatory prądu. Nowa fabryka rozpoczęła produkcję układów przeniesienia napędu (ADT) dla silnika Trent XWB Rolls-Royce'a, który zasila Airbusa A350 XWB. Kolejne projekty znajdą zastosowanie w samolotach odrzutowych nowej generacji dla biznesu oraz w silnikach Trent 7000, który będzie wykorzystywany w samolotach Airbus A330neo.

W ceremonii otwarcia udział wzięli: wicepremier Mateusz Morawiecki, Warren East, CEO Rolls-Royce'a i Stephane Abrial, Pierwszy Wiceprezes Safranu ds. Relacji Instytucjonalnych i Międzynarodowych.

Warren East powiedział: "Ogromnie się cieszę z otwarcia dziś nowego zakładu Aero Gearbox International w Ropczycach. Z niecierpliwością czekam na to, aby stał się integralną częścią naszego łańcucha dostaw, dostarczając wysokiej jakości układy przeniesienia napędu (ADT) i przyczyniając się do wzrostu udziału firmy Rolls-Royce na rynku wiodących dużych silników cywilnych.

Philippe Petitcolin, Chief Executive Officer, Safran skomentował: "Dziś jest wielki dzień dla Aero Gearbox International i dla Grupy Safran. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy wzmocnić nasze partnerstwo, wykorzystując światowej klasy systemy napędowe wspomagane specjalistyczną wiedzą Safran Transmission Systems. Życzymy AGI Poland sprawnego działania i wielu sukcesów."

Wicepremier Mateusz Morawiecki stwierdził: "Powstanie tej fabryki potwierdza atrakcyjność Polski dla zagranicznych inwestorów. Gratuluję Aero Gearbox International otwarcia nowego zakładu produkcyjnego, który dowodzi, że Polska staje się jednym z istotniejszych graczy w sektorze lotniczym. Mam nadzieję, że ta inwestycja przyciągnie kolejne innowacyjne przedsięwzięcia do regionu w nadchodzących latach."

Utworzona w 2015 roku firma Aero Gearbox International wykorzystuje doświadczenie i wiedzę ekspercką swoich macierzystych firm do projektowania i produkcji układów przeniesienia napędu przez Safran Transmission Systems oraz projektowania silników i układów napędowych przez Rolls-Royce.

Wizją firmy Rolls-Royce jest bycie liderem na rynku systemów napędowych o najwyższej wydajności, gdzie doświadczenie inżynierskie, globalny zasięg i gruntowna znajomość branży zapewniają doskonałe relacje z klientami i doskonałe rozwiązania. Działamy w pięciu obszarach biznesowych: Civil Aerospace, Defence Aerospace, Marine, Nuclear and Power Systems. Rolls-Royce ma klientów w ponad 150 krajach. Wśród klientów jest: 400 linii lotniczych i klientów leasingowych, 160 jednostek sił zbrojnych, 4000 klientów reprezentujących przemysł okrętowy, w tym 70 klientów reprezentujących marynarki wojenne oraz ponad 5000 klientów z sektora energetyki i energetyki jądrowej. W 2016 r. roczny przychód wyniósł 13,6 miliardów funtów, z czego połowa pochodzi ze świadczenia usług posprzedażowych. Potwierdzony portfel zamówień na koniec 2016 roku wynosił 80 miliardów funtów. W 2016 r. firma Rolls-Royce zainwestowała 1,3 mld funtów w badania i rozwój. Wspieramy także globalną sieć 31 centrów technologii uniwersyteckich, w których inżynierowie Rolls-Royce'a stoją na czele badań naukowych.

* * * * *

Safran jest międzynarodową grupą skupiającą zaawansowane technologicznie firmy specjalizujące się w dostarczaniu systemów i wyposażenia dla przemysłu lotniczego, kosmicznego, obronnego i związanego z bezpieczeństwem (trwa proces wydzielenia produkcji związanej z systemami bezpieczeństwa). Działając w skali globalnej Safran zatrudnia 66 500 pracowników (łącznie z produkcją związaną z systemami bezpieczeństwa). W  2016 r. wartość sprzedaży sięgnęła 15,8 mld euro (łącznie  z produkcją w sektorze bezpieczeństwa). Safran jest notowany na Euronext Paris i w indeksie CAC40, a także na Euro Stoxx50 największych spółek strefy Euro.

Safran Transmission Systems to wiodący dostawca przekładni mocy do samolotów cywilnych i wojskowych. Zrealizowane dostawy na poziomie 35 000 przekładni zapewniają firmie 60-procentowy udział w globalnym rynku ponad stumiejscowych samolotów pasażerskich.

Więcej informacji: www.safran-group.com/ www.safran-transmission-systems.com/ @Safran on Twitter.

Skontaktuj się z name
Rolls-Royce w Polsce
Rolls-Royce
 • Frank Martin Hein
  Head of Communications – Europe & Africa
  Rolls-Royce
  15827 Blankenfelde-Mahlow, Germany
  +49 (0) 33708 6 2338 / +49 (0) 15112164144
Safran Transmission Systems Poland
 • Danuta Majka
  Senior Communications Specialist
  Safran Transmission Systems Poland
  39-120 Sędziszów Małopolski
  +48 (17) 22 22 301 / +48 533 406 566
Safran Transmission Systems
 • Danaë Coulon
  Communications Manager
  Safran Transmission Systems
  18 boulevard Louis Seguin | 92707 Colombes Cedex - France
  +33 (0)1 41 30 50 87 / +33 (0)6 47 34 80 48
Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć